Zarděnky - Rubeola - Vitae 2020

Hledat
Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

Zarděnky - Rubeola

PRVNÍ POMOC > Dětská onemocnění > Dětská infekční onemocnění

Zarděnky vyvolává virus. Přenáší se vydechovaným vzduchem stejně jako u planých neštovic a příušnic. Nakažlivost je ještě o něco menší než u příušnic, ale na rozdíl od všech ostatních dětských infekčních nemocí může být u zarděnek postižen plod, pokud zarděnkami onemocní těhotná žena. K nejvážnějšímu postižení plodu dochází, pokud matka onemocní v prvních třech měsících těhotenství. Jestliže se u těhotné ženy prokáží zarděnky, lze z této indikace přerušit těhotenství do 16. Týdne gravidity. V roce 1982 bylo u nás v republice zahájeno očkování, nejdříve jen u žen a dívek a v posledních letech u všech dětí, proto se výskyt tohoto onemocnění razantně snížil, ale ojedinělé případy se mohou vyskytnout.
Onemocnění se projevuje horečkou, která ale také být nemusí, na kůži celého těla se objeví vyrážka, růžová až světle červená o velikosti 2-4 mililitrů, nemusí být příliš výrazná, někdy si jí ani nevšimneme. Čeho si ale můžeme všimnout lehce, je zduření mízních uzlin na krku, ne však na přední straně, jak jsme zvyklí např. U angíny. U zarděnek je to na zadní straně krku a za ušima, často se na to přijde třeba při česání, kdy se hřebenem naráží na bolestivé bouličky.

První pomoc
Průběh onemocnění je většinou tak lehký, že vystačíme s prášky proti horečce, jestliže se objeví. Návštěva lékaře je nutná hlavně z epidemiologického důvodu s ohledem na případné těhotné ženy v okolí nemocného.

Poznámka: když už zarděnkami onemocníte, chovejte se ohleduplně ke svému okolí a hlavně k ženám, v případě vyrážky doprovázené zvětšením uzlin na krku, neváhejte s návštěvou lékaře.

Vitae doporučuje!!!
Při jakémkoliv podezření na změnu zdravotního stavu dítěte, kontaktujte nebo přímo navštivte svého praktického dětského lékaře. Nepodceňujte nemoci, nenechávejte dítě doma, aby ho to tzv. "přešlo". Nejčastější věta rodičů telefonujících na linku 155, kvůli několikadennímu zhoršenému stavu dítěte je - "...my jsme mysleli, že to přejde..."


Zdroj: http://www.ordinace.cz/clanek/detske-infekcni-nemoci/

 
TOPlist
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky