5. dětská nemoc - Vitae 2020

Hledat
Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

5. dětská nemoc

PRVNÍ POMOC > Dětská onemocnění > Dětská infekční onemocnění

Infekce je způsobena virem a typicky se objevuje u předškolních a školních dětí. Nákaza se šíří nejčastěji kapénkovým přenosem. Po několika dnech inkubace s lehkými známkami virózy - zvýšená teplota, únava, bolesti v krku, na tvářích se objevuje motýlovité zarudnutí - toto stádium se nazývá "zfackovaná tvář". Po pár dnech se vyskytne vyrážka na hýždích a končetinách, která je tvořena velkými skvrnami různě splývajícími - podobnost s krajkou nebo sítí. Vyrážka přetrvává i několik týdnů, potom bledne, ale u některých dětí se může znovu objevit třeba po koupeli nebo námaze.
Onemocnění probíhá u zdravých dětí většinou lehce a odezní bez jakékoliv léčby. U dospívajících dívek, se ale může onemocnění zkomplikovat záněty kloubů. Pokud onemocní těhotná žena, může dojít v 5-10% k poškození plodu a potratu.

Vitae doporučuje!!!
Při jakémkoliv podezření na změnu zdravotního stavu dítěte, kontaktujte nebo přímo navštivte svého praktického dětského lékaře. Nepodceňujte nemoci, nenechávejte dítě doma, aby ho to tzv. "přešlo". Nejčastější věta rodičů telefonujících na linku 155, kvůli několikadennímu zhoršenému stavu dítěte je - "...my jsme mysleli, že to přejde..."

Zdroj: http://www.ordinace.cz/clanek/detske-infekcni-nemoci-spojene-s-vyrazkou/


 
TOPlist
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky