Spalničky - Morbili - Vitae 2020

Hledat
Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

Spalničky - Morbili

PRVNÍ POMOC > Dětská onemocnění > Dětská infekční onemocnění

Spalničky vyvolává virus, který se šíří vydechovaným vzduchem. Nakažlivost spalniček je ještě větší než u planých neštovic a blíží se k 100% u vnímavých jedinců v uzavřeném prostoru. Spalničky mohou probíhat velmi těžce s celou řadou komplikací. Ty mívaly často za následek i trvalé postižení nebo smrt. Od roku 1969 se v naší republice pravidelně očkuje a díky tomu, jsou ojedinělá onemocnění spalničkami u nás, hlášena pouze u cizinců.
Zhruba 10 dní potom co se infikujete, vystoupí teplota na 38-39°C, objeví se rýma, případně kašel. To trvá 4 dny, 5. Den začne vyrážka, nejprve za ušima a šíří se na obličej, krk, trup, ruce a potom i nohy, vyrážka je červená až červenohnědá, velikosti 3-7 milimetrů. Po celou dobu nemoci máte vysoké horečky. Infekční pro své okolí jste minimálně od vzestupu horečky do 6. Dne, kdy se objeví vyrážka

První pomoc
Jako u jiných horečnatých stavů pomohou léky proti horečce - Panadol, Nurofen, Paralen, Ibuprofen, na zánět spojivek lze použít oční kapky, při rýmě použijte nosní kapky - což je prevence, celkem časté komplikace u dětí - zánětu středního ucha, podezření na spalničky vždy konzultujte se svým lékaře s ohledem na to, že jste v první ch dnech vysoce infekční pro své okolí, volte proto domluvu s lékařem, aby udělal návštěvu u vás doma.

Poznámka: díky očkování je velice nepravděpodobné, že byste spalničky mohli dostat. Po očkování se může stát, že se mezi 5. Až 16. Dnem po očkování objeví zvýšená teplota až horečka, doprovázená případně kašlem a rýmou, vzácně zánětem středního ucha.

Vitae doporučuje!!!
Při jakémkoliv podezření na změnu zdravotního stavu dítěte, kontaktujte nebo přímo navštivte svého praktického dětského lékaře. Nepodceňujte nemoci, nenechávejte dítě doma, aby ho to tzv. "přešlo". Nejčastější věta rodičů telefonujících na linku 155, kvůli několikadennímu zhoršenému stavu dítěte je - "...my jsme mysleli, že to přejde..."


Zdroj: http://www.ordinace.cz/clanek/detske-infekcni-nemoci-spojene-s-vyrazkou/

 
TOPlist
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky