Úrazy kloubů - Vitae 2020

Hledat
Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

Úrazy kloubů

PRVNÍ POMOC > Úrazové stavy

K tomuto typu úrazu dochází nejčastěji vlivem pádu, špatného došlápnutí a velice často při sportu. Dochází k poškození vaziva poutajícího k sobě hlavici kosti a kloubní jamku. Poranění provází vysoká bolestivost, otok v místě poranění a omezená hybnost poraněného kloubu.

Pohmoždění kloubu - contusio
nezávažné poranění měkkých částí kloubu charakteristické krevním výronem - modřinou a velkou bolestí

První pomoc
přiložení studeného obkladu, fixace elastickým obvazem, zajištění klidu pro poraněnou končetinu, doprava postiženého k ošetření na chirurgickou ambulanci


Podvrtnutí kloubu - distorsio

hlavice kloubu opustí přechodně kloubní jamku, ale vrací se zpět, dochází k natažení vaziva a porušení cév, vzniká bolest, otok a krevní výron - typický úraz hlezenního kloubu kotníku


Vykloubení kloubu - luxatio

hlavice kloubu opustí kloubní jamku, ale nevrátí se zpět, končetina zůstává ve vynucené poloze a při pokusu o návrat zpět do přirozené polohy klade "pružinový odpor". Vyvolává krutou bolest a vrací se do vynucené polohy. Místa, která jsou nejčastěji postižena tímto typem poranění - ramenní a kolenní kloub.

První pomoc
Udržování končetiny ve zvýšené poloze, chlazení kloubu, fixace elastickým obinadlem, při luxaci udržujte u postiženého vynucenou polohu končetiny, kterou sám zaujímá, dopravte postiženého na chirurgickou ambulanci.


 
TOPlist
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky