Podchlazení - Vitae 2020

Hledat
Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

Podchlazení

PRVNÍ POMOC > Tepelná poranění

Podchlazení řadíme mezi tzv. Celková tepelná poškození nízkou teplotou, kdy se projevy postižení - příznaky - projevují jako komplexní reakce celého organismu.

Příznaky - pokles srdeční a dechové frekvence, snížené nasycení mozku kyslíkem, způsobené pomalým pulsem, nemocný se odmítá hýbat, nízká tělesná teplota 35°C a méně, bledost, poruchy zraku a sluchu, pomalá ztráta vědomí při teplotě 27°C, povrchní pomalé dýchání, srdeční arytmie, bezvědomí.

První pomoc
zamezení další ztrátě tepla, vyměnit prochladlé oblečení, případně přidat vrstvy, podání zdroje energie - čokoláda, teplé nápoje, postupné ohřívání teplou koupelí cca 25°C až na teplotu 37°C, ohřívání by mělo probíhat přibližně stejně dlouho jako došlo k podchlazení, při těžkém podchlazení co nejméně s postiženým hýbat, protože by se studená krev z periferie dostala do jádra a způsobila by horší průběh a dále by ho ochlazovala, v terénu je dobré použití alufólie, která se přikládá stříbrnou stranou k tělu.

Nikdy nepodávat alkohol!!! - rozšiřuje cévy, tím způsobí pokles tlaku a úbytek tepla, hlavní nebezpečí, je ale v toxickém působení na termoregulační centrum, kde zablokuje přirozenou reakci organismu na nízkou teplotu - svalový třes, kterým si tělo vyrábí teplo - a tato se spustí až při teplotě 32°C.


 
TOPlist
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky