Srdeční infarkt - Vitae 2020

Hledat
Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

Srdeční infarkt

PRVNÍ POMOC

Infarkt je postižení věnčitých tepen zásobujících srdeční sval. Dlouhodobým procesem vznikají aterosklerotické pláty, které neustále zmenšují průsvit cévy, až dojde k jejímu ucpání - infarktu. Dříve tento stav končil většinou zhojením jizvou a ztrátou funkce postižené části srdečního svalu. Srdeční onemocnění jsou jednou z nejčastějších příčin úmrtí u nás. Díky rozvoji medicíny a novým poznatkům v léčbě infarktu, lze říci, že dnes lidé málokdy umírají na svůj první infarkt. Díky, u nás, vybudované "husté" síti tzv. Katetrizačních center, se řadíme v celosvětovém měřítku mezi jednu z předních zemí v léčbě infarktu.


Příznaky - bolest na hrudníku - tupá, pálivá, tlaková, bodavá, svíravá bolest, dušnost, opocení, neklid, bledost, srdeční arytmie - nepravidelný puls, zvýšená srdeční frekvence, agitovanost, strach ze smrti, bolest se propaguje do levé ruky, krku, zad, mezi lopatky, pocit na zvracení, může nastat i zástava srdce - nejčastěji vlivem komorové fibrilace, bezvědomí


Nikde není psáno, že se infarkt bude projevovat přesně dle výše uvedených příznaků, někdy se může bolest propagovat i do podžebří, do břicha apod. Proto nepodceňte se slovy "... Ono to přejde ...", žádnou bolest, která se na hrudníku vyskytne, je lepší být stokrát vyšetřený, než jednou mrtvý. K bagatelizaci příznaků dochází zejména u starších osob. V naší každodenní praxi se setkáváme se seniory, kteří si doma "suší" svou bolest na hrudi většinou několik dní, což je z hlediska dnešní léčby infarktu největší překážka, protože tzv. Katetrizace, která se provádí jako součást léčebné procedury, má svá přísná časová omezení, do kdy je možno tento zákrok provést.


První pomoc

Nechte nemocného v polosedě, uvolněte mu oděv, otevřete okno - přísun čerstvého vzduchu, uklidněte ho, kardiak by měl mít u sebe nitroglycerin, který si vloží při bolestech pod jazyk, pokud to kardiak není, zjistěte zda není alergický na acylpyrin, není-li alergický dejte mu rozkousat jednu tabletu, sledujte základní životní funkce, zavolejte na linku 155.
U nemocného v bezvědomí zahajte neprodleně srdeční masáž bez dýchání.


 
TOPlist
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky