Sezónní chřipka - Vitae 2020

Hledat
Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

Sezónní chřipka

PRVNÍ POMOC > Chřipková onemocnění

Chřipkové viry všech tří typů "A", "B" a "c" vyvolávají dvakrát ročně sezónní epidemii chřipky, v zimě na severní polokouli, v létě na jižní. Nemocných bývají milióny a tisíce lidí zemřou na komplikace. Epidemie se opakují, protože zejména viry typu "a" mění svou antigenovou strukturu, a tak mohou onemocnět i lidé, kteří již chřipku prodělali, neboť protilátky nepůsobí na pozměněný virus. Nejúčinnější ochranu představuje očkování, běžné léky jsou účinné jen proti symptomům.

Příznaky - vysoká horečka až 40°C, bolesti hlavy, kloubů a svalů, bolesti v krku, rýma, kašel, inkubační doba je 1-3 dny

První pomoc
Vyhledejte praktického lékaře, ten vám vystaví recept na léky, které zmírní vaše příznaky, nemá cenu volat na záchrannou službu, protože záchranná služba nevozí v sanitce ani tabletky, ani recepty a ani žádnou "zázračnou injekci", která by vás horečky a chřipky zbavila. Pamatujte na to, že léčba chřipky trvá přibližně týden, kdy postupně odeznívají její příznaky od horečky až po bolesti svalů a kloubů.
Většina léků proti chřipce je pouze symptomatických, tzn. Zmírňují příznaky nemoci né nemoc samotnou. Základní léčba spočívá v konzumaci antipyretik - Panadol, Paralen, kyseliny acetylsalicilové - Acylpyrin, a nesteroidních antirevmatik - Ibalgin, Ibuprofen, dále je nutný zvýšený příjem vitamínů, zejména C. Dále možno užívat nosní kapky, léky tlumící kašel

Prevence - účinnou ochranu představuje očkování proti očekávanému druhu chřipky. U vakcíny je nebezpečí, že nemusí být účinná, protože dojde k dalšímu antigennímu posunu nebo dokonce zvratu.

Zdroj: http://special.novinky.cz/chripka/

 
TOPlist
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky