Otrava léčivy - Vitae 2020

Hledat
Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

Otrava léčivy

PRVNÍ POMOC > Intoxikace - Otravy

K otravě medikamenty můžeme dospět po požití většího množství jakéhokoliv léku, některé způsobují závažné potíže již v malých dávkách, u některých je škodlivá až smrtelná dávka větší, ale otrava se dá pořídit prakticky jakýmkoliv lékem, protože každý lék nějak ovlivňuje funkci organismu, některý více, některý méně. Lékové otravy vznikají nejčastěji v důsledku předávkování lékem - nesprávné dávkování, náhodným požitím - nejčastěji u dětí, nebo v důsledku sebevražedného pokusu - mnohdy se jedná o tzv. Demonstrační sebevraždu, kdy intoxikovaný počítá s tím, že jej někdo celkem záhy po požití najde a zachrání, ale i tyto případy někdy, díky nešťastným náhodám končí úmrtím intoxikovaného. Společně s alkoholem, patří léky k "oblíbeným" rekvizitám při řešení partnerských vztahů.

Vitae doporučuje,
pokud berete nějaké léky, skladujte je mimo dosah vašich dětíPříznaky - nevolnost, spavost, poruchy vědomí až bezvědomí, povrchní dýchání, zvracení

První pomoc
sledovat základní životní funkci - hlavně dýchání, udržovat intoxikovaného v bdělém stavu, vyvolat zvracení, po vyzvracení možno podat 4-8 tablet černého aktivního uhlí rozmíchané ve 1/4 litru vody, černé uhlí absorbuje větší množství účinné látky léku a odejde stolicí z těla ven, zavolat na linku 155, zajistit zvratky na toxikologický rozbor, zajistit krabičku od léku nebo blistr - plato. 
TOPlist
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky