Žilní krvácení - Vitae 2020

Hledat




Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

Žilní krvácení

PRVNÍ POMOC > Krvácivé stavy

Při krvácení se snažíme omezit průtok krve ranou a podpořit tak srážení krve. Toho docílíme působením tlaku na ránu a jejím zvednutím nad úroveň srdce. Tlak můžete vyvíjet přímo na ránu. Celkový objem krve dospělého člověka je asi 4,5 - 6 litrů krve. S krevní ztrátou do 10% objemu tj. Až 500 ml se tělo dokáže vyrovnat samo, ale náhlá ztráta už 1/3 objemu krve vede ke vzniku šokového stavu, proto je nutné takovou ztrátu nahradit infuzními roztoky. Při poranění velké žíly - dolní dutá, horní dutá - lze vykrvácet do několika málo minut, proto účinné zastavení rozsáhlého krvácení má přednost před úkony resuscitace.

Žilní krvácení - žílami je z těla, do srdce a plic, vedena krev k okysličení, tudíž je neokysličená a má tmavě červenou barvu.

Příznaky - tmavě červená krev, z rány volně vytéká, nepulzuje

První pomoc
zavolat na linku 155, položit postiženého a zvednout postiženou končetinu nad úroveň srdce pro snížení tlaku a průtoku v poraněné končetině, přiložit tlakový obvaz, pokud obvaz prosakuje, přiložte další vrstvu, maximálně však 2 vrstvy. Původní vrstvu neodstraňujte, pokud nemáte tlakový obvaz, stiskněte ránu přímo prsty (přes tkaninu) a snažte se rozhodně pracovat v rukavicích.


 
TOPlist
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky