Prasečí chřipka - Vitae 2020

Hledat




Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

Prasečí chřipka

PRVNÍ POMOC > Chřipková onemocnění

Chřipka prasat je akutní, vysoce nakažlivé onemocnění dýchacích cest prasat, které je rozšířeno po celém světě. Prasata napadají viry kmenů H1N1, H3N2, H1N2 a vzácněji i H1N7, H4N6 a H9N2, a to jak z lidské linie, tak z ptačí linie. Virus prasečí chřipky H1N1 se vyskytuje v prasečí populaci po celém světě. Obvykle se lidé viry prasečí chřipky nenakazí, jiné je to ale v případech, kdy dojde k antigenovému posunu a zejména k antigenovému zvratu, kdy se spojí části RNA ze dvou různých subtypů virů. K této rekombinaci dochází právě v dýchacích cestách prasete.
Mutace stojí za výskytem mexické prasečí chřipky z jara roku 2009, která je nejen přenosná z prasat na lidi, ale může se pak dál mezi lidmi šířit. Virus se rychle šířil a brzo se prokázalo, že se mohou novou mutací viru H1N1 nakazit i lidé mezi sebou.
Cesty nákazy Prasečí chřipkou - kapénková infekce šířená kýcháním a kašláním z člověka na člověka, někdy se lidé mohou nakazit dotekem místa infikovaného virem a následným přenosem do úst nebo nosu, protože virus může přežívat mimo tělo 2 i více hodin (až 24 hodin, za optimálních podmínek pro virus).

Z vepřového masa se člověk nenakazí, protože se virus potravinami nepřenáší, navíc tepelná úprava nad 64°C virus spolehlivě zničí.

Příznaky - vysoká teplota, zimnice, suchý kašel, celková únava, bolest hlavy, nechutenství, žaludeční nevolnost, zvracení, komplikací může být zápal plic, který má horší průběh až selhání dýchání, náhlé závratě, bolest břicha, průjem, bolest v krku, bolest svalů

První pomoc
navštívit praktického lékaře, antivirotika - Tamiflu, Relenza, antipyretika - Paralen, Panadol, hodně tekutin, klid

Prevence - důkladné mytí rukou teplou vodou 15-20 vteřin, udržovat dobrý fyzický stav, dostatek spánku, zvýšený příjem tekutin, zvýšit příjem vitamínů, při kašlání si zakrýt nos i ústa papírovým kapesníkem, který po použití vyhodíte do koše, poté si umyjte ruce, nedotýkat se očí, nosu a úst.

10 zásad, které zvýší šance nákaze předejít

1. Posilujte imunitní systém - dostatek pohybu, spánku, vitamínů
2. Nekuřte - kouření oslabuje imunitu dýchací soustavy
3. Dodržujte základní hygienu - důkladné mytí rukou po každém kýchnutí, smrkání, kontaktu s infikovaným místem
4. Nepřecházejte nemoci - vysoké riziko nákazy při oslabení imunity
5. Nepůjčujte si cizí věci - mobily, sklenice, příbory apod.
6. Vyhněte se blízkému kontaktu s lidmi - vyhýbejte se lidem, kteří vypadají nemocní
7. Zůstaňte doma, když jste nemocní - zabráníte dalšímu šíření nemoci
8. Zakryjte si nos i ústa, když kýcháte - papírovým kapesníkem, který po použití ihned vyhoďte a umyjte si ruce
9. Vyhněte se dotýkání očí, nosu, uší a úst vlastní rukou - častá místa prostupu viru do organismu
10. Pokud přijíždíte z rizikových oblastí, sledujte váš stav - pokud se u vás projeví příznaky, navštivte praktického lékaře

Zdroj: http://special.novinky.cz/chripka/


 
TOPlist
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky